Kezdőlap

Bemutatkozás

Partnerek

Publikációk

 
 
 

Hivatkozások

English

A projekt bemutatása

A stroke-betegek jelenlegi rehabilitációja többnyire gyógytornászok bevonásával történik. Az idősödő népesség miatt világméretekben növekszik a gyógytornászok hiánya, ami komoly nyomást gyakorol az egészségügyi szervezetekre a legtöbb fejlett országban. A COSMOSYS projekt mozgásterápiás rendszerek fejlesztését tűzi ki célul hordható heptikus interfészek integrálásával. Ezek az interfészek könnyen feltehetőek a betegekre, és segítséget nyújtanak a stroke-betegek rehabilitációjában, és a hétköznapi tevékenységekhez szükséges képességeik visszanyerésében. A projekt egy inerciális mozgásmérés alapú és vibrotaktilis visszajelzésű eszköz kifejlesztését irányozza elő. Az eszköz alkalmas a betegek testhelyzetének műszeres mérésére és ennek a beteg/gyógytornász felé történő visszajelzésére, ami a gyógytornászok beteg állapotfelmérését és magát a tényleges gyógytornásztatást is hatékonyabbá teszi.

Emellett szenzoros és terápiás disztális modulokat fejlesztünk ki egy korábbi kutatómunkában fejlesztett rehabilitációs robothoz. A disztális eszközök megléte lehetővé teszi a proximális-disztális és disztális-proximális típusú robotos gyógytorna módszerek tanulmányozását. Tudományos szempontból a hordható heptikus interfészekből kinyert jelek az emberi idegrendszeri szabályozás kimenő jelei, és alkalmasak arra, hogy élő visszacsatolást adjanak rehabilitációs rendszerek illetve folyamatos passzív bemozgató gépek (CPMM) számára.

További célunk a hordható eszközök és a rehabilitációs rendszerek integrálása valós idejű bio-adat feldolgozó egységekkel, így lehetővé válik a rehabilitációs kezelések finomhangolása, automatizálása minimális felügyelet mellett. Tanulmányozni fogjuk a funkcionális mozgások során a szenzoros eszközökből nyert adatokat, amelyeket a teljes rehabilitációs rendszer kognitív vezérlésére használunk fel.

Valószínűsítjük, hogy a kifejlesztett rehabilitációs rendszer kiegészítve a komfortos érzékelős visszacsatoló eszközökkel új fejezetet nyit a stroke-betegek gyógyításában.